Dlaczego wentylacja jest ważna?

Projektanci, projektując budynki, coraz więcej uwagi przeznaczają na takie zaprojektowanie budynku, by był w stanie sprostać coraz wyższym wymaganiom klientów w zakresie komfortu oraz świeżości i czystości powietrza. Aby przebywanie w budynku kojarzyło się z komfortem, niezbędne jest nie tylko efektywne wizualnie zaprojektowanie budynku – funkcjonalność również musi pozostawać nieskazitelna. Materiały budowlane, jakie są teraz powszechne w użyciu, zapewniają bardzo wysoką szczelność oraz termoizolacyjność. Powoduje to niestety najprościej mówiąc spadek efektywności działania wentylacji grawitacyjnej. Dzięki szczelnym oknom i futrynom świeże powietrze nie znajduje już odpowiedniej ilości miejsc, którymi może być nawiewane do pomieszczeń. Z kolei brak nawiewanego powietrza implikuje brak wywiewanego co jak łatwo zauważyć prowadzi do braku cyrkulacji. Dzięki uniemożliwieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza, w pomieszczeniach zaczyna gromadzić się wilgoć, która sprzyja powstawaniu pleśni i niekorzystnego dla człowieka mikroklimatu. Aby temu przeciwdziałać, należy odpowiednio zaprojektować wentylację mechaniczną.

Aby wentylacja była sprawna, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- wentylator powinien mieć odpowiednią wydajność – by mógł uzyskać odpowiednią ilość wymian powietrza odpowiednią dla danego pomieszczenia,
- wentylator powinien wytworzyć odpowiednie ciśnienie (mieć odpowiedni spręż),
- miejsce montażu wentylatora jest również ważne, ponieważ umieszczenie go w nie odpowiednim punkcie pomieszczenia spowoduje zaburzenia cyrkulacji powietrza,
- rozwiązanie problemu zbytniej szczelności okien i na przykład zamontowania nawietrzaków podokiennych,
- aby wentylacja była cicha, należy dobrać tak kanały wentylacyjne, by stawiały jak najmniejsze opory. Pozwoli to również zakupić tańszy wentylator.

W jakich miejscach należy instalować wentylatory?

Nie każde miejsce jest do tego odpowiednie, a umieszczenie wentylatora w złym miejscu zaburzy cały proces wentylacji i obniży jego sprawność.

Aby wentylacja działała tak jak należy i nie generowała nadmiernych kosztów eksploatacyjnych należy przestrzegać pewnych zasad:

  1. Wentylator umieszczamy jak najdalej od miejsca nawiewu oraz  jak najwyżej od podłogi.
  2. W pomieszczeniach z otwartym ogniem zapotrzebowanie na świeże powietrze jest dużo wyższe niż w pomieszczeniu bez niego.
  3. Przewody wentylacyjne i przewody odprowadzające spaliny to dwie różne instalacje, których nie powinno się łączyć.
  4. Większość wentylatorów nie sprawdzi się bezpośrednio nad grillami lub palnikami.
  5. Do montażu w ścianach zewnętrznych idealnie nadają się wentylatory osiowe.
  6. Wentylatory odśrodkowe świetnie nadają się do stosowania w miejscach, gdzie przewody wentylacyjne są dłuższe (>1,5m).
  7. Należy wykazać się czujnością przy podłączeniach elektrycznych. 8. Wentylatory montowane w łazienkach, gdy są zasilane prądem o napięciu 220V powinny być umieszczone w odległości przynajmniej 1,25m od osób korzystających ze źródeł wody. Gdy nie ma takiej możliwości stosuje się wentylatory niskonapięciowe (12V).

Jak właściwie dobrać wentylator?

Dla wentylatorów osiowych:
1. Zastanawiamy się co to za pomieszczenie (inny wentylator będzie potrzebny do pokoju, kuchni czy toalety).
2. Określamy jaką objętość ma dane pomieszczenie (mnożymy w tym celu długość, szerokość i wysokość pomieszczenia – otrzymujemy objętość powietrza jaka będzie podlegała wymianom).
3. Z poniższego zestawienia widzimy ile razy należy wymieniać powietrze (mnożąc objętość przez ilość otrzymujemy ile powietrza musi wyrzucić wentylator w ciągu godziny).
4. Im dłuższy kanał wentylacyjny tym opór jaki ma pokonać powietrze jest większy (0,5 m stawia opór przepływowi powietrza ok. 8Pa)
Sugerowana krotność wymiany powietrza na 1h:

Pomieszczenie – Krotność
łazienka – 5-8
ubikacja – 4-5
toaleta publiczna – 10-15
kuchnia – 5-10
pomieszczenie mieszkalne – 0,5-2
pomieszczenie biurowe – 5-7
sala szkolna – 4-5
sala konferencyjna – 4-8
korytarz, hall – 2-4
kino, teatr – 7-9
bar, kawiarnia – 9-11
restauracja – 6-9
sklep – 5-10
sala sportowa – 6-10
garaż – 4-8
Oczywiście wszystko co tutaj jest napisane, to tylko ogólny zarys wiadomości jakie powinien mieć projektant wentylacji. Wiadomo wentylacji nie będzie projektował inwestor, choć podstawowa wiedza niewątpliwie będzie mu przydatna.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.